1375 907 909 شماره تماس

روانشناسی خانواده

روانشناسی خانواده

روانشناسی خانواده - مشاوره خانواده

روانشناسی خانواده

 

روانشناسی خانواده

خانواده (Family) به‌عنوان اولین نهاد اجتماعی، به‌عنوان زیربنای زندگی اجتماعی محسوب می‌شود و علاوه بر وظیفه زادوولد که به حفظ نسل بشر منتج می‌شود، نتایج دیگری چون تربیت بازوهای اقتصادی و فرهنگی جامعه را بر عهده دارد. همچنین خانواده می‌تواند نقش واسطه جهت انتقال هنجارهای اجتماعی به فرد را ایفا کند. از طرفی این خانواده است که به‌عنوان یک پایگاه اجتماعی کوچک، موقعیت فرد را در جامعه رقم خواهد زد.

اهمیت روان‌شناسی خانواده

مهم‌ترین عاملی که در  اجتماعی شدن انسان نقش دارد، تجاربی است که در دوران کودکی در محیط خانواده کسب کرده است. فرد در محیط خانواده با خصایص مثبت و منفی احساسی اعم از عاطفه، مهربانی، نفرت، فداکاری، دشمنی، کینه، حسادت، دوستی، وفاداری و غیره آشنا می‌گردد فضای خانواده آکنده از مهر و محبت، فداکاری و گذشت، صمیمیت و گرمی و درعین‌حال گاهی توأم با حسادت و رشک، دشمنی و کینه‌توزی، نفرت و خشم است. وابستگی اعضای خانواده به یکدیگر باعث می‌شود که از زندگی یکدیگر تأثیرپذیر باشند و به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم هر خوشی یا ناخوشی که در یکی از اعضای خانواده پیش می‌آید سایر اعضا را نیز درگیر کند. همین نفوذ و تأثیرگذاری خانواده است که باعث می‌شود از آن به‌عنوان روشی درمانی استفاده شود. معمولاً روان شناسان برای حل مشکل یکی از اعضای خانواده، حتماً با سایر اعضای خانواده نیز ملاقاتی را ترتیب خواهند داد.

حوزه‌های مربوط به روان‌شناسی خانواده

روان‌شناسی خانواده شامل حوزه‌های مختلفی می‌شود. برخی از آنها عبارتند از تشکیل خانواده و ازدواج، روابط زناشویی، ارتباط بین والدین و فرزندان، مشکلات خانوادگی، طلاق و جدایی و غیره.چه‌بسا که هریک از این حوزه‌ها خود شامل بخش‌های مختلفی می‌باشد.

 

کاربردهای روان‌شناسی خانواده

علم روانشناسی خانواده درنتیجه اجماع علومی که از تحقیقات در حوزه‌های مختلف روان‌شناختی به‌علاوه مطالعات مربوط به خانواده به‌دست می‌آیند حاصل می‌گردد و نتیجه آن می‌تواند در حل مشکلات مربوط به حوزه خانواده از قبیل مسائل دوران نامزدی، ازدواج، اختلافات زناشویی، تعاملات زناشویی، تربیت فرزندان و سایر موارد می‌پردازد تا از آن برای بهبود کیفیت زندگی و پیشبرد آن به سمت یک خانواده با بهداشت روانی ایده آل استفاده گردد.

در صورت نیاز به مشاوره خانواده و نیاز به تغییر و بهبود روابط خانوادگی می توانید از گروه  مشاوره خانواده مرکز کمک بگیرید. برای ارتباط می توانید با شماره زیر تماس بگیرید.

شماره تماس ارتباط با ما

909-907-1375

لینک های مفید

مشاوره خانواده

مشاوره خانواده تلفنی

راهنمای خانواده

زندگی زناشویی

بهبود روابط بین زن و شوهر

آموزش اداره زندگی زناشویی

چگونه برای همسر خود جذاب باشیم

چگونه زندگی شادی داشته باشیم

چگونه با فرزندان خود ارتباط برقرار کنیم

چگونه محیط خانه را از سردی خارج کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *