1375 907 909 شماره تماس

رازهای یک زندگی زناشویی موفق (1)

استفاده از مهارت‌های گوش‌دادن برای بهبود روابط زناشویی

بهبود ارتباط یک بخش کلیدی برای بهبود رابطه‌تان است. درواقع بهبود ارتباط به‌تنهایی مهم‌ترین بهبودی است که می‌توانید ایجاد کنید. برای اینکه ارتباطی مؤثر داشته باشید اول باید شنونده خوبی باشید. این اصول مهم را به یاد داشته باشید:

توجه:

یعنی نشان دهید که دارید توجه می‌کنید. به این منظور می‌تواند با زبان بدن نشان دهید آماده پذیرش هستید.کاملاً روبه روی او قرار بگیرید و خوب به چشمانش نگاه کنید. همچنین سرتان را به نشانه گوش دادن تکان دهید و از کوتاه‌ترین نشانه آوایی مانند گفتن اوهوم در مقاطع کلیدی استفاده کنید.

بازگو کردن:

اگر همسرتان چیز خیلی مهمی گفته، با تکرار آن نشان دهید متوجه حرفش شده‌اید-“پس داری میگی می‌خوای فردا که از سرکار میام بچه‌ها رو سر راه از مدرسه بیارم”.

شفاف‌سازی:

اگر مطمئن نیستید که چیزی را درست فهمیده‌اید، از همسرتان بخواهید شفاف‌سازی کند-“منظورت آینه که می‌خوای فردا که از سرکار می‌یام بچه‌ها رو سر راه از مدرسه بیارم؟”

خلاصه کردن:

وقتی مسائل زیادی مطرح‌شده و حجم اطلاعات بالاست می‌توانید سرنخ‌های اصلی را کنار هم بگذارید تا نشان دهید کل ماجرا را متوجه شده‌اید-“بنابراین فردا روز واقعاً پراسترسی داری و نگرانی که کار به‌موقع تموم شه؛ واسه همین هم می‌خوای من وقتی از سرکار برمی‌گردم سر راه بچه‌ها رو از مدرسه بیارم”.

ترغیب:

برای اینکه نشان دهید می‌خواهید گوش کنید و بیشتر بشنوید از کوتاه‌ترین عبارات ترغیب‌کننده استفاده کنید تا همسرتان بتواند به صحبت خود ادامه دهد.مثلاً چنین چیزی بگوید:”بعد چی شد؟”یا “آخه چطوری” یا فقط “خوب؟”.

سکوت:

مراقب باشید همه حرف‌ها را شما نزنید. به همسرتان هم فرصت حرف زدن بدهید و لحظاتی سکوت کنید تا فکر کند در ادامه چه می‌خواهد بگوید. در چنین مواقعی مواظب باشید حواستان پرت نشود و یک‌دفعه شروع به وول خوردن یا نوشتن لیست خرید فردا نکنید. باید حضور فیزیکی خود را همچنان حفظ کنید.

 

شماره تماس ارتباط با ما

909-907-1375

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *