1375 907 909 شماره تماس

رازهای یک زندگی زناشویی موفق (2)

مقابله با خشم در رابطه زناشویی

همه ما گه‌گداری از دست همسرمان عصبانی می‌شویم. نکته زیر را به‌کارگیرید تا بتوانید به کمک آن‌ها تأثیرات منفی خشم را بر خود و رابطه‌تان به حداقل برسانید.

فوراً به عصبانیت رسیدگی کنید.

به‌محض اینکه متوجه علائم عصبانیت در همسر خود شدید از او بپرسید چه شده است. این‌که او را رها کنید تا خودش بر درد و رنجش مرهم بگذارد اوضاع را بدتر می‌کند نه بهتر.

خونسردی خود را حفظ کنید.

با عصبانی شدن بیشتر به عصبانیت دامن می‌زنید. بنابراین هرچه بیشتر بتوانید آرامش خود را حفظ کنید عصبانیت همسرتان سریع‌تر فروکش می‌کند. فریاد کشیدن بر سر همسری که خشمگین است عصبانیت او را دوچندان می‌کند و بدخلقی کردن با همسری که خشونت انفعالی دارد ممکن است باعث شود ماجرا تا قیامت  ادامه پیدا کند.

احساسات همسرتان را درک کنید و بپذیرید.

این‌که علناً بگویید “می‌فهمم عصبانی هستی” یا اگر مناسبت داشته باشد بگویید “می دونم بابت فلان چیز عصبانی هستی”باعث می‌شود همسرتان حس نکند باید با اعمال‌نفوذ یا فرورفتن در سکوت ثابت کند چه حسی دارد.

نشان دهید که گوش می‌کنید.

مردم اغلب عصبانی می‌مانند چون حس می‌کنند کسی به حرفشان گوش نمی‌کند یا آن‌ها را جدی نمی‌گیرد. شما  می‌توانید از تکنیک‌های گوش فرادادن فعال که در فصل هشت مطرح‌شده استفاده کنید تا مطمئن شوید همسرتان احساس می‌کند شما حرف‌هایش را می‌شنوید.

احساساتتان را در میان بگذارید.

اگر شما هم عصبانی هستید به همسرتان بگویید. اگر به دلیل عصبانیت همسرتان احساس اضطراب، ناراحتی یا کلافگی می‌کنید این احساسات را با او در میان بگذارید. این قضیه مخصوصاً در مورد خشونت انفعالی که در آن همسرتان ممکن است سعی کند منکر شود که رفتارش تأثیر بدی روی شما می‌گذارد می‌تواند بسیار مهم باشد.

صلح‌طلب باشید.

جوری رفتار کنید که نشان دهد شما خواهان برقراری صلح و آشتی هستید.مثلاً عذرخواهی کنید یا بپذیرید که در پدید آمدن یک مشکل نقش داشه اید و یا سعی کنید از طریق فیزیکی با همسرتان ارتباط برقرار کنید.

از تکنیک شکستن رکورد بهره بگیرید.

کسی که در تب‌وتاب خشم و غضب است مدام از این شاخه به آن شاخه می‌پرد و به‌هیچ‌عنوان صبر نمی‌کند تا ببیند شما چه  می‌گویید. بعضی وقت‌ها هم افرادی که دچار خشونت انفعالی هستند یک توهین را مدام تکرار می‌کنند.تکنیک شکستن رکورد می تواند کمک کند شما روی حرف خود بمانید و به حاشیه نروید.فقط با آرامش اما محکم آنچه را که می خواهید بگویید،تکرار کنید.مثلا “برات سوء تفاهم پیش اومده.منظور من از حرفی که زدم اون چیزی که تو برداشت کردی نبود” یا “می دونم عصبانی هستی اما نمی تونم تعهدات کاریم رو تغییر بدم”.

سعی کنید فضا را مه آلود کنید.

این روش یک تکنیک مفید برای خلاصی از انتقادات نابجا و غیرمنطقی است.خواه این انتقادات در قالب غرولندهای ناشی از خشونت انفعالی باشند و خواه در بحبحوه شعله کشیدن خشمی سرکش.به جای اینکه با همسرتان جر و بحث کنید با تایید نصف و نیمه حرف های او و با مه آلود کردن فضا باد را از بادبان های او بگیرید.مثلا اگر همسرتان مدام شما را متهم به خودخواهی می کند بگویید”قبول دارم که بعضی وقت ها به تاثیری که مسائل مختلف روی تو دارند فکر نمی کنم و باید بیشتر دقت کنم”یا اگر بابت دیر کردنتان عصبانی است بگویید” عذر می خوام که مجبور شدم دیر بیام؛باید زودتر زنگ می زدم و بهت خبر می دادم”.

 

شماره تماس ارتباط با ما

909-907-1375

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *